Коментар на ЕКСТРАПАК относно позицията на БАП


Въпреки, че фирма Екстрапак ООД е член на БАП (Българска Асоциация Полимери), ние се разграничаваме от позицията на колегите си от браншовата организация по отношение на начините за намаляване замърсяването с полиетиленови торбички. В становището си по въпроса, БАП не предлага никакво конкретно решение на проблемите, а напротив показва завидна не-информираност. Ето нашия коментар на избрани цитати:


"За компетентните хора е ясно, че това което вероятно се предлага в момента като екологичен продукт на символично по-висока цена не е продукта който вече използват някои градове в Съединените щати и Европа."

Една разходка в момента по улиците на Париж може да убеди всеки, че болшинството торбички, които се предлагат там са оксо-разградими, подобни на торбичките, които произвежда Екстрапак от Дегрален. Торбичките, които използва Tesco (една от най-големите търговски вериги в Европа са оксо-разградими. Същото важи и за веригата бензиностанции Shell и много други известни фирми). Най-големите производители на торбички в EU и САЩ, съответно Papier Mettler - Германия и Hilex Poly Co., LLC. - САЩ предлагат оксо-разградими торбички и ги рекламират на първа страница в сайтовете си.

"Може би това е продукта който се използва в някои африкански страни, но който според нашето компетентно мнение не е необходим на България."

На нас не ни е известно в Африкански страни да се използват масово оксо-разградими торбички. Това, което ни е известно е, че в някои страни от черния континент има пълни забрани за торбички за еднократна употреба, а в Южна Африка има забрана за разпространението на торбички с по-ниска дебелина. Ако в Африка се използваха разградими торбички, едва ли щеше да има снимки с „амбалажни полета“.

"В резултат на добавянето му след изхвърлянето на торбичката и депонирането и, същата се разпада на лентички или малки късчета които обаче не се разграждат, а продължават да замърсяват околната среда."

Няма никаква логика процеса на разграждане да спре, след като се декомпозира тялото на торбичката. Напълно логично процеса на разграждане минава през фаза на раздробяване на малки парчета. Понеже теглото на произвежданите торбички е сравнително малко в сравнение с другите опаковки и при разлагането си/горенето те не отделят отровни вещества, ние считаме, че визуалното замърсяване с торбички е най-големият проблем, свързан с тяхната употреба.

"Отчитайки икономическите условия в България считаме, че много по-изгодно за всички би било разделното изхвърляне/събиране на отпадъците и рециклирането им."

Не ни е известно някъде по света да е реализирано по-голямо рециклиране на полиетиленови торбички за пазаруване от 2%. Това, което рециклират компаниите, които имат инсталации за рециклиране е предимно отпадък, събран от търговци или производители. Не ни е известно някой да е направил ефективно рециклиране на торбичките, които са по дърветата или в стърнищата. В действителност има ефективни системи за затворено събиране и рециклиране на торбички за пазаруване (каквато и ние предлагаме), но на нас не ни е известно, някой друг от членовете на БАП да предлага подобна система. Освен това, тези системи са приложими в една малка част от търговските обекти.

"Резултатът е дори по-лош т.к. те не могат да бъдат събрани и рециклирани или изгорени."

При оксо-разградимите торбички, първият стадий на разграждането (6-12 месеца) се осъществява само, ако има въздух и слънчева светлина. Събраните за депониране/рецилиране торбички разграждат много бавно. Те могат да се рециклират горят или депонират. От друга страна, торбичка, която е стояла в природата между 6 и 12 месеца има голяма вероятност да не бъде 'потърсена' за рециклиране, депониране или горене.

Ето и две изречения, които не отговарят на истината от химическа гледна точка, доказващи некомпетентността на съставителите на писмото на БАП:

" ... добавя мастербач съдържащ биопродукт (вид нишесте) "

Оксо-разградимите торбички не съдържат каквито и да е следи от нишесте.

"По света наистина има производители на полимери на база протеини извличани от царевица и други култури"

Протеините не са подходящи бази за термопластични полимери, защото и учениците знаят, че те коагулират при по-високи температури. Други съставки на царевицата се използва в компостируемите опаковки, каквито Екстрапак вече произвежда.


Ние следим проблемите и решенията свързани с торбичките за пазаруване от много години насам. Екстрапак ООД е единствената българска, която има регулярен износ на торбички за пазаруване за повече от 300 клиента в Европа и света. Нашата цел е България да реши проблемите, свързани с торбичките по начин, по-близък да Европайските държави, от колкото до Африканските. Убедени, че за да няма торбички в българската природа е необходимо държавата, медиите, производителите на торбички и търговците да си сътрудничат. Смятаме, че проблемът изисква комплексно решаване, а не еднократни актове.


Ето, какво смятаме, че трябва да се направи:

1) Повишаваме културата на гражданите и търговците.

- да използват, когато е възможно, торбички за многократна употреба;

- да изхвърлят интелигентно употребяваните торбички за еднократна употреба;

2) Повишаване качеството на сметосъбирането. Именно откритите кофи за боклук и не-лицензираните сметища са основния източник на хвърчащи торбички.

3) Торбички под определена дебелина, за които има голяма вероятност вятъра да ги разнесе, да бъдат приоритетно изработвани от оксо-разградими материали (като Дегрален).

4) Насърчаване затворените системи за рециклиране на торбички. По-нисък данък смет, преференции в продуктовите такси.